2011. március 31., csütörtök

Sok újdonság


A fű úgy nő, mintha húznák, és már nem zöldebb a szomszéd kertje. Kezdi felölteni azt a legszebb tavaszi zöld színét, amilyen többet nem lesz soha, csak áprilisban, május elején. Reggelente teméredek madárra ébredünk, és friss tavaszi illatokra. Ha nem jönne-menne örökké vk. a kertben, nem fúrna most is valamilyen gép, biztosan békésebben lehetne hallgatni. Így meg megpróbálom a kiszűrni a szélcsengő és a madarak hangját. Be kellene telepíteni a virágágyást, lassan aktuális lenne vásárolni mindenféle virágból egy keveset, nem akarok lemaradni, mint a tavaly.
Most iszom az idei év első csihánteáját. Találtam a kertben egy kevés legfrissebb hajtást. Már egy hete lesem naponta, hogy mikor bújnak ki. Nyámm, a főzeléket is kívánom, de az nem most lesz.
S azonkívül, hogy leadtam ma a papírokat a sztkirályi személyire, még egy szilvafa-oltáson is részt vettem. Tehát tartalmas, és újdonságokkal teli volt a mai nap. 


2011. március 25., péntek

Hallatszik, hogy nő a fű

image
Kihúzták magukat az éledező, friss fűszálak a napsugarak hatására
Olyan hosszúra sikeredett a tél, hogy szinte már kikényszerítjük a természetből, hogy bekövetkezzen a tavasz, sőt felháborodással nyugtázzuk, ha a napsütés néha csak percekre korlátozódik.
Lehet, hogy titokban nem is tavaszra, hanem egyből nyárra vágyunk, és kiugranánk madárcsicsergéstől és természetéledéstől hangos évszakunkat, a tavaszt. Az első melegebb hét után elolvadt az immár hónapok óta a kertet borító, tűnni nem akaró hóréteg, és éledezni kezdett minden: fű, fa, ágak, rügyek, patak és az emberi szervezet is.
A levegő is élhetőbbé válik a csontig hatoló tavaszi napsugarak megjelenésével: március első felében szokatlanul meleg esték váltották fel a rideg, zimankós telet. Ha jobban füleltünk – több estén keresztül ezt tettem, mert hihetetlenül hangos volt – hallani lehetett, amint mocorognak a füvek a kertben. Szinte felálltak téli testtartásukból, amikor meggörnyedtek a hó tartós súlya alatt. Kihúzták magukat, s mintha csipeszkedve el akarnák kerülni a tavalyi magasságukat, nőnek, éledeznek és zajonganak a tavaszi természetben.

2011. március 23., szerda

Valami van a levegőben

Elkezdődött a tavaszi aktivitás nálunk: házszigetelés (csak nem a miénk, de majd egyszer annak is eljön az ideje), fametszés, permetezés, kerttakarítás....stb. Szóval mindenki jön- megy... Szombaton elültettünk egy pár dolgot, de nem nagyon voltak magjaink, így a tavalyiakat használtam, ami még jó volt. Salátát, retket (két félét), egy nagyon kevés fokhagymát, és petrezselyemzöldet. Bentre pedig késztettem levendula palántokat, amik a két ablak között ücsörögve várják a szebb jövőt. Mióta nincs internetünk-lassan egy hónapja- én is bejárok dolgozni, így elmegy egy csomó idő, fárasztó. Már két napja este tízkor fekszem, de mégis egész nap álmos és fáradt vagyok. Foghatnánk a tavaszi fáradtságra is.
Városi tavasz
Még mindig nem jött el az az igazi szívet bizsergető tavasz, ami bemászik a csontunkba is. Egyelőre csak tavaszODIK.

2011. március 14., hétfő

Ültessünk nyírfát, mert szép és hasznos!

image
A nyírek látványként sem utolsóak: égbenyúló vakító fehér törzsük igazi színfoltként hat, szélben zizegő, csendülő leveleik pedig sokszor mosolyra húzzák az ember száját

Két nyírfa magaslik a kertemben a négy óriásfenyő és a kút mellett. Egy darabig észre sem vettem, vagyis nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget a nyíreknek, természetes volt, hogy ott tornyosulnak. Akkor kezdtem figyelni az égbe nyúló, susogó óriásokat, amikor valaki ujjongva nézett fel fáinkra, hogy micsoda áldás, ha egy kertben nyír is van.
Csodaszerként tekintenek a nyírre a szláv és germán népek körében: akit húsvétkor, napfelkelte előtt nyírfavesszővel megostoroztak, az a következő évben egészséges lesz, mert a nyírfavesszőkre át lehetett testálni a betegségeket. A boszorkányok boszorkányszombaton a boszorkányhegyre nyírfa seprűkön ülve repülnek. Pünkösdkor és úrnapjakor nyírfaággal díszítik a házak bejáratát, az utakat nyírrel szegélyezik, és a kertekben is szívesen látott fa a nyír.
A gyógyászatban nemcsak a nyírfa levelét használják, hanem a fa kérgét, a kátrányát, sőt a fiatal fa kora tavasszal csapolt nedvéből nyíres hajszeszt készítettek. Leginkább a nyírfalevél-tea maradt fenn. Hólyagés vesegyógyító szernek, vértisztítónak és a legkülönfélébb eredetű reumatikus panaszok ellenszerének használják. Számos vértisztító-, reuma elleni-, vese- és hólyagteának és anyagcserét elősegítő teakeveréknek az alkotórésze. Régebben az emberek nem csak kenuk készítésére használták a nyírfát, hanem viskóikat is ezzel fedték be, illetve halászbot és különböző vezetékek készítésére is felhasználták. Aztán lecsapolták a fehér törzset, hogy hozzájussanak a bőséges, édes nedvhez, amit megerjesztettek borban és alkoholban, ezt a praktikát még mindig gyakorolják Svédországban és Finnországban.
Tipikus finn édesítőszer a nyírfakéregből előállított xylitol (magyarosítva xilit, E967), ezzel édesítik a rágógumikat, gumicukrokat, mert a fognak nemcsak, hogy nem árt, hanem még jót is tesz. Ugyanolyan édes, mint a cukor, és nincs semmilyen mellékíze. Lassabban szívódik fel, mint más édesítőszerek, alig befolyásolja az inzulinszintet, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják, és 40%- kal kevesebb kalória van benne, mint a cukorban.

2011. március 8., kedd

Samuuuuuuu: Törpenyúl a lakásban

image
Házikedvenc nyuszink meghálálja a szeretetet és törődést

Szülinapra, meglepetésként, kisállatot szerettem volna venni, úgy gondoltam, hogy egy nyuszi tökéletes ajándéknak bizonyulhat. Olyan valakinek, aki egyedül lakik, és nagyon vágyik valami puha, meleg, simogatnivaló, szeretetet igénylő és adó szobatársra, pont egy ugráló szőrgomolya hiányzik. Kicsit bizonytalan voltam azt illetően, hogy milyen állat legyen, ezért elmentem a kisállat-kereskedésbe, érdeklődni. Hosszabb töprengés, tanácsadás és utánaolvasás következtében úgy döntöttem, egy törpenyúl lesz a megfelelő ajándék.
Samu, mert hát azóta neve is lett, a legédesebb gyorsított százszázalékos háziszeretet. Csak győzzed utána és vele az iramot. Nemcsak kedves és puha, hanem ébresztőóraként is funkcionál egyben: a nyulak, bár nem néznénk ki belőlük, de elég sokat alusznak, pihennek, viszont ahogy pirkad, esélyed sincs tovább aludni, ha egy szobában vagy vele. A reggel kezdetét hangos ketreckapirgálással és borzasztó aktivitással jelzi, mivel az átlagban 1,5-2 kg, maximum 30 cm hosszú szőrgombóc szereti, ha sokat foglalkoznak vele, és benne van minden mókában. Mint minden állatnak, a nyusziknak is megvannak a maguk fajspecifikus szokásai. Nem árt, ha ezekről előre tájékozódunk, nehogy később érjen bennünket kellemetlen meglepetésként kedvencünk viselkedése. A nyuszik csendesek, alig hallható makogó hangot is csak ritkán, elsősorban párzási inger esetén adnak ki. Képesek azonban apróbb zajt csapni (ivás, kaparás), ami különösen éjszaka lehet zavaró. Életritmusuk gyorsabb, mint az embereké. Félóránként esznek, éjszaka is viszonylag élénkek, kb. 10 percet képesek egyfolytában „aludni” az oldalukra dőlve, de ezt napjában többször is megteszik. Akkor kezdenek igazán „élni”, ha szabadon engedjük őket a lakásban. Nagyokat ugrálnak, akár az ágyra, fotelra is, minden zugba bebújnak, ha valami útjukat állja, kaparni kezdenek. Álluk alsó részével minden számukra elérhető tárgyat végigdörzsölnek, ezt hívják jelölésnek. A nyuszi nem bírja a hőséget, ezért nyáron a hideg kőpadlón vagy parkettán szeret kinyújtózni. Tiszta állat, sokat mosakodik és nyalja a bundáját. A kis korától kézhez szoktatott nyuszi idővel igazi gazdi kedvencévé válik. Imádja, ha simogatják, ha ilyenkor a padlót vagy a lábát nyalja, közben pedig a fogát ropogtatja, az annak a jele, hogy jól érzi magát. Kedves szokása, hogy a ketrecben két lábra állva üdvözli a haza érkező gazdát. Kérdésként merülhet fel, hogy a nyuszi nem egy szobatiszta állat: sok türelemmel és kitartással rá lehet szoktatni, hogy rendszeresen az almos tálját használja. Sokat ugrál, izgő-mozgó, öntörvényű kisállat, de ha kiszaladgálta magát, igazi ölbebújós „csendestárs”lehet, aki minden simogatást szeretettel hálál meg.

Brokkoli, a méregzöld egészség

image
Jelentős szerepe van a rákos megbetegedések kialakulásának megelőzésében


Nevénél már csak az a látvány bizarrabb, amikor a lobogó vízben éppen csak gyorsan megmártogatva blansírozott brokkoli színe a méregzöldről valami harsány tavaszi zöldre vált át azon a részen, ahol a szárak találkoznak az életet jelentő zöldségrózsákkal. Nincs olyan, hogy csak úgy elmész mellette: az érdekes neve, az életerő, fantáziamozgató színe vagy a manapság igencsak divatos volta miatt biztosan egyszer mindenki fazakába belekerül
A brokkoli neve olasz eredetű, jelentése káposztabimbó. Nálunk még kevésbé ismert, de a világon esztétikus zöld színe és egyéb kedvező tulajdonságai miatt, például, hogy egy tőről a virágrózsa többször is szüretelhető, már megelőzte a karfiolt, mind a termőterületet, mind a felhasználást tekintve. Hidegtűrőbb, mint a többi káposztaféle vagy a kelbimbó, szezonja ősszel és télen van. A brokkoli számos értékes tápanyagot hordoz, ráadásul a többi káposztafélénél könnyebben emészthető formában. Zöldségsalátákhoz keverve, legapróbb rózsáira szedve, nyersen is fogyaszthatjuk. Ásványi anyagai közül említésre méltó a kálium, a magnézium, a nátrium, a vas, a cink és a foszfor. A nyers növényben B1-, B2-, B6-vitamin és E-vitamin is kimutatható, valamint az A-vitamin provitaminja, a karotin. Gazdag növényi flavonoidokban is.
Kutatások bizonyítják, hogy a brokkolinak a többi káposztafélével együtt jelentős szerepe van a megbetegedések kialakulását megakadályozó étrendben. A kemopreventív anyagok képesek megelőzni, megállítani, illetve akár visszafordítani a daganatok kialakulását. Fogyasztásának fő szezonja az őszi és téli hónapokban van. Vásárláskor frissességét leginkább üde, vízzel telt levelei garantálják. Az apró virágok bimbósan a legfinomabbak, tehát a sárgászöld virágok megjelenése a brokkoli fején nem éppen a kiváló minőség jele. Ha nem akarunk mélyhűtött brokkolit fogyasztani, és van rá lehetőségünk, próbálkozzunk saját példányok termesztésével. A legjobb, ha ősszel vagy tavasszal frissen trágyázott ágyásokba vetjük a magokat.
A termesztésnél több lehetőség közül is választhatunk: tavasszal, március közepén ültessük el a magokat ládába, és az így előnevelt palántákat helyezzük ki a szabadba április végén. Fontos, hogy kellő fény érje a növényeket, máskülönben felnyurgult hajtásokat kapunk, félárnyékban nem lesz túl szép a termés. A palánták a vetéstől számítva kb. 5-6 hét alatt érik el a kiültetésre alkalmas fejlettséget. Ha lekésnénk a márciusi vetést, akkor sincs gond, mert áprilisban még mindig elvethetjük a magokat a szabadba. Az ágyásba szórjuk el a magokat, terítsünk rá kb. 3-4 cm földet, és öntözzük meg őket, majd amikor 3-4 leveles palántává fejlődnek, ültessük őket egymástól 50 cm tőtávolságra. A kellő fejlődés érdekében gyomláljuk gyakran.