2011. április 25., hétfő

Húsvét.. Egy év. Gólya(ák). Tavasz.

Ezelőtt egy évvel- húsvétkor- fogtam neki blogot írni. Mert unatkoztam locsolóvárás közben. És közölni akartam mindenkivel, hogy milyen szép is a tavasz. Azóta is állandó közlésvágyam van, ha valami szépet látok a kertben:)Még jó, hogy van ahová leírni.
A húsvét tavaly óta nem változott, ugyanolyan unalmas várni a locsolókat. Alapjában véve az elmúlt minimum 20 évben ugyanilyen volt. Pedig mindent megteszek azért, hogy megszeressem ezt a hétfői napot. Régebb számoltuk azt, hogy hány locsoló volt, hogy másnap a suliban tudjunk beszámolni. Mai teljesítmény: Attila a szomszéd a két gyerkőcével. Áron és Csabi. És Misi.
Egész nap ültem az udvaron és sütkéreztem. Már jó ereje van a napnak.
Délelőtt hazajött a gólyánk, és hozott magával párt is. Még nem akarom elkiabálni. Majd, ha eltelt egy kis idő és biztosan letelepedtek, akkor beszámolok bővebben.

2011. április 19., kedd

A karalábélapi védelmében

image
Ásványi anyagban gazdag: szelén, kálium, kalcium, magnézium, réz és egy kevés vas található benne

A karalábéval való viszonya az embereknek különböző: erős íze miatt van, aki imádja, és van, akit kiráz tőle a hideg. Egy ideig az utóbbiak táborát gyarapítottam, a zöldséglevesből kockácskáit egyenként halásztam ki, csak hogy ne kelljen szembesülni az akkor még borzalmasnak gondolt ízzel. Amióta megkóstoltam a világ legfinomabb karalábélevesét, azóta imádattal szemlélem a piacon, hál’ istennek most már télen-nyáron beszerezhető.

A karalábé az egyik legrövidebb tenyészidejű zöldségfélénk, bár nem a legigénytelenebb növény. A tápanyagban dús, egyenletesen nedves talajt szereti, ezért fontos, hogy rendszeresen öntözzük. Fényigényes, ezért napsütötte helyre kell ültetni, ellenkező esetben nem fejlődik termetes gumója. Annak, aki karalábétermesztésre adja a fejét, nem árt tudni, hogy a hüvelyesek, illetve a fejes saláta, a retek, a cékla, a paradicsom vagy a spenót társaságában jobban fejlődik.
Nem kell feltétlenül nagyméretű karalábékat vásároljunk, mert ha sokáig hagyják a földben, akkor túlnövés esetén fás lesz. Hogy friss-e a karalábé, könnyen megállapíthatjuk, ha körmünket óvatosan belenyomjuk, vagy megnézzük a leveleit, hogy fonnyadtak-e. Vásárlásnál figyeljünk arra, hogy a gumók felszíne ép legyen. A megrepedt karalábék gyorsan fásak lesznek belül. Bár a fehéres, halványzöld gumók üdébb, frissebb hatást keltenek, ezek hajlamosabbak az elfásodásra.
A karalábélevesnek elengedhetetlen tartozéka a zöldség levele. Semmiképp ne hagyjuk, hogy a sokszor meggyőzhetetlen eladók letépjék zöldjét. Az összes piaci árus meg van győződve róla, hogy a lapi teljesen fölösleges dolog, amit haza kell cipelnünk. A leves sokkal ízletesebbé tehető sok karalábélapival. Épp csak meglobbantjuk a leveleket, de mindenképp csak a végén kell hozzávágni.
A karalábé hámozva, nyersen és főve egyaránt fogyasztható, nagy a víztartalma (92%), minimális zsír és fehérje (2%) található benne. Energiatartalma is csekély. Levelei sokkal gazdagabbak tápanyagban: háromszor annyi vitamin és karotinoid-vegyület van bennük.

2011. április 10., vasárnap

Megjött a tél

Na ki jön hógolyózni? Április tizedikén olyan idő lett, hogy lassan megáll a hó az udvaron. Legalábbis, a háztető már fehér. Két napja olyan szél van, hogy csavarja a fákat, bokrokat, töri  a cserepeket. Pénteken felkapta a színnek a tetejét is.Ezzel párhuzamosan meg néha gyönyörűen süt a nap. Ez április:) De legalább már kibújt egy pár saláta és retek is. Sajnos a retket valószínű már megtámadta a bolha....Gyorsan tenni kell ellene.

2011. április 8., péntek

Virág, neked szedtem!

Olyan ember nincs, akit tavasszal ne csábítottak volna el a bársonylila kicsi virágok: az ibolyaszedés egyfajta rituálénak számít április elején. A pici virágok begyűjtése óvatos mozdulatokat, türelmet és kitartást igényel, de az is pozitívumnak számít, ha az ember aprócska kezekkel rendelkezik.
 Éppen ezért a gyerekek kedvelt foglalatossága közé tartozik az első tavaszi ibolyák csokorba gyűjtése. Nagy lelkesedéssel képesek felkutatni a legeldugottabb helyeken is – árkot-bokrot bejárva –, és nyakig sárosan, mosolyogva tudják átnyújtani az elérzékenyülő anyáknak a tavaszt jelentő virágokat. Sokszor persze – a nagy igyekezetben – csak a virág csokros fejét sikerül megkaparintaniuk, de legnagyobb szeretettel mondják, hogy: né, anya, virág. Neked szedtem!
A virág a kertben szebb-elméletet megdöntve, birtokba vettem a lankásabb részét a kertnek, ahol tavasszal mindig előszeretettel bújnak össze pici lila tömbökbe az ibolyák. Máshol is fellelhető, de ha az ember már nem kicsi, és kitartó, inkább egy olyan helyet válasszon, ahol minimum öt szálat tud leszedni egyszerre. Szinte becsukott szemmel is meg lehetne találni a jó ibolya-lelőhelyeket: olyan illatuk van, ami napokig képes beköltözni az ember orrába.
Azon kívül, hogy egyik legelterjedtebb és legkedvesebb virágunk az ibolya, a gyógyászatban is alkalmazzák. Egy francia nemes például ibolyákkal bizonyította hűséges, kitartó szerelmét: 30 éven át naponta küldetett csokrot saját kertészetéből Mademoiselle Clairon színésznőnek, hogy az mindennap ebből készíthesse el esti nyugtatóteáját. Szaponin – tartalma miatt nem csak nyugtató hatású főzet készíthető az ibolyából, hiszen a szaponin köptető, nyákoldó hatása elsősorban felső-légúti megbetegedésekben (légcső- és hörghurut idült eseteiben, erős köhögés stb.) hasznos. Bizonyos kutatások azt is kimutatták, hogy az ibolya lázcsillapító hatása az aszpirinéhez igen hasonló. Külsőleg alkalmazva bőrnedvesítő hatása miatt kirepedezett bőr gyógyítására kiválóan alkalmas, gazdag A- és C-vitaminban.

Bizonyos antioxidánsokat is tartalmaz, éppen ezért alapja lehet hidratáló krémeknek. Homlokra kötött leveleivel, egyesek szerint, a migrén is megelőzhető. Bár eddig semmilyen káros hatását nem mutatták ki, vigyázni kell, mert erős szer. Gyökeréből enyhe hashajtó készül, túlzott fogyasztása hányást is okozhat.

A medve is tisztítja szervezetét

Lombhullató erdeink elmarhatatlan aljnövényzete az április elejétől kibújó medvehagyma. Nevét onnan kapta, hogy a néphagyomány szerint a barlangjából kibújó medve először ezt a növényt keresi, hogy a hosszú téli álom után kitisztítsa szervezetét.
Előfordulási helyein tömegesen tenyészik, szőnyegként teríti be az erdők alját. Május elejéig, vagyis a medvehagyma virágzásáig szedhetjük, ehetjük és alkalmazhatjuk különböző panaszokra. Hajtásai erős, fokhagymára emlékeztető illatúak és ízűek, taposáskor vagy szétdörzsöléskor erős hagymaszagot árasztanak. Egyetlen veszélye, hogy levelei ránézésre könnyen összetéveszthetők a vele nagyjából egy időben és helyen növekvő májusi gyöngyvirággal, ami viszont halálos lehet.
A medvehagyma levelei ívesen visszahajlók, 3–4 cm szélesek. A gyöngyvirág levele is visszahajlik, de sokkal szélesebb (6– 10 cm) szára merev, kemény. A medvehagyma egy időben virágzik a gyöngyvirággal. A medvehagyma virágzata a szár csúcsán fejlődik, és kis, fehér, csillag alakú virágokból áll, szintén fokhagyma szagú. A gyöngyvirág virágai a virágszár mentén egymás fölött nyílnak, harang alakúak, és bódító mézédes illatúak.
Amennyiben nem tudjuk a növényt százszázalékosan azonosítani, inkább ne gyűjtsük be, hanem megbízható forrásból vásároljuk meg. Ha mégis a mérgező növények valamelyikét szedtük le, sürgősen mossunk kezet. Mérgezés gyanúja esetén azonnal siessünk orvoshoz, ugyanis a gyöngyvirág levele szívre ható anyagokat tartalmaz, ami már egészen kis mennyiségben súlyos tüneteket okoz, nagyobb mennyiségben pedig halálos.
A medvehagyma kiváló a gyomorés bélrendszeri panaszokra, segít fenntartani az emésztőrendszer kényes egyensúlyát, elmulasztja a krónikus hasmenést és szorulást egyaránt.
Erőteljes méregtelenítő hatással bír, tisztítja a vesét és a húgyutakat, elősegíti a vizelet és a mérgek ürítését. Képes elmulasztani a fejfájást, vértisztító, és jó hatással van a magas vérnyomásra is. A vérellátottsághoz kapcsolódó problémák és érszűkületre való hajlam esetén megelőző hatású lehet.
A friss medvehagymából készíthetünk egy gyógypálinkának nevezett italt is. Ehhez szükséges körülbelül 20 tő medvehagyma, amelyet legjobb bokrostól kiszedni – nálunk inkább csak a levelét gyűjtjük – és folyó víz alatt alaposan megtisztítani. A hagymácskákat hagyjuk egyben, a leveleket pedig vágjuk össze durvára. A hozzávalókat rakjuk üvegbe, és öntsük fel 1 liter gabonapálinkával. Hagyjuk két hónapig érni árnyékos helyen, majd pedig szűrjük le. Magas vérnyomásra kimondottan ajánlatos naponta kétszer 20 ml pálinkát, leginkább reggel és este elfogyasztani.