2011. január 31., hétfő

Január végi teendők

image
Lopjunk tavaszt a télbe

– A kerti járdákat ne sóval szórjuk le a fagyás ellen, hanem inkább a kályhából megmaradt hamuval, homokkal, fűrészporral jégmentesítsük. A só méregként hat a növényekre, nem tudják felvenni a szükséges tápanyagot, és elpusztulnak.
– Kint tartott háziállatainkat legalább naponta kétszer langyosabb vízzel itassuk meg, és adjunk energiában gazdag meleg ételt is nekik. A kutya házát terítsük le a nagy hidegben, főleg a bejáratnál, hogy jobban szigetelve legyen. Sétáltassuk gyakrabban, ha nagy a hideg.
– Ha kicsit felenged az idő, nekifoghatunk metszeni gyümölcsfáinkat, díszbokrainkat. Távolítsuk el ágaikról a fagyott hóréteget. – Ha elegünk van a télből, vigyünk be vázába aranyeső ágat, legtöbb két hét alatt napsárga virágaival aranyozza be januári napjainkat.
– A pincébe lerakott zöldségeinket válogassuk át, dobjuk ki a meghibásodott darabokat, vagy ha nem fedi teljesen a homok, takarjuk vissza őket. A jó pince még épen kell tartsa januárban az almát is, de ha egy-kettő rothadásnak indult, akkor sajnos, hamar erjeszti a többit is.
– Bár a cinkék és rigók egyik kedvence a hó alól előbukkanó, tavalyról megmaradt gyümölcs, a gyümölcsfákról távolítsuk el az esetleg még ottmaradt darabokat, mert hozzájárulnak egyes kórokozó gombák átteleléséhez.
– A szobában tartott növények számára a tél a legkritikusabb időszak. Egy szobaablakban tartott dísznövény például – a lakás 22 °C átlagos hőmérsékletét figyelembe véve – hőmérsékleti szempontból kora nyári időszakban érezheti magát. Viszont fény szempontjából telet érzékel: kint rövidebbek a nappalok, hosszúak az éjszakák, kevesebb a fény, aminek bejutását még az ablak üvege is csökkenti. Ebből következnek a növekedési zavarok, aminek folytán legyengülő növényeink sokkal kevésbé lesznek ellenállók a betegségekkel szemben. Téli növényeink soha nem lesznek olyan szépek, mint nyáron, próbáljuk meg nekik legalább a minimumot biztosítani: öntözzük, amennyit igényelnek, és tegyük napos, de ne hűvös helyre. Tavasszal újraélednek, és meghálálják téli gondoskodásunkat.

A savanyú káposzta legyen sárga

Itt a savanyú káposzta szezonja, január végére már biztosan feléltük az összes vitamintartalékunkat, éppen ezért itt az ideje, hogy együnk minél több mostanra édes-savanykásra érlelődött, lédús cikakáposztát.
A téli meghűléses szezonban szinte receptre kellene felírják a fogyasztását, magas C-vitamin tartalma miatt. Ezen kívül B1-, E-, K-vitamint, béta karotint, folsavat és kalciumot is tartalmaz. Az erjedés során elszaporodnak benne a hasznos savtermelő baktériumok, amelyek akadályozzák a káros mikrobák elterjedését. A C-vitamin hő hatására, sajnos, nagyrészt távozik, ezért inkább nyersen fogyasszuk. Hatásosan szabályozza a vércukorszintet, és csökkenti a koleszterinszintet is. Nyers formában tejsavtartalma vetekszik a joghurtéval. Levét a bélrendszer seprűjének is nevezik, mivel erősíti a bélflórát és megsemmisíti a baktériumokat. Böjtös ételek, fogyókúrák kiegészítőjeként fogyasztják, de kiválóan tehermentesíti a májat is. A piacon vásárolt káposzták titka, hogy az igazi házi savanyítású szép sárga, míg a vegyszerezett fehérré változik. Ha szépen mosolygunk, legtöbb helyen még meg is kóstolhatjuk a „szalmára” gyalult finomságot.http://www.hirmondo.ro/web/index.php/kornyezetunk/19868-savany-kposzta-legyen-srga.html

Nyakbavirág

Neten találtam, de nem rossz ötlet.

2011. január 27., csütörtök

Aranysárga

Van vagy 20 centis hó az udvaron és hétágra süt a nap. Gyönyörű idő van. Tegnap mínusz 20 fokra hűlt az idő és jégvirágos lett az ablak, ma meg már felmelegedett mínusz 5-re. A két hete vázába rakott aranyeső ágam ma reggelre tökéletes díszruhába öltözött.

2011. január 24., hétfő

Télen is széles a retek-színskála

A piac a legfantasztikusabb hely a világon: illatok, színek, vitaminok, mosolyok, panaszok, ismeretségek, alkudozások, emberi sorsok, találkozások összessége. Minden évszakban megvan a varázsa. Tavasszal nagyjából az egész napot ott tudnám tölteni, és az összes pénzemet elkölteni, nyáron naponta olyan változatos felhozatal van, hogy csak tudjuk hazacipelni, ősszel megbabonáznak a mézszínű saszlák, télen pedig imádom, amikor a fagytól védelmezett, letakart pultok alól előkerülnek a féltve őrzött finomságok. Kicsit izgatottan megyek minden alkalommal, hogy vajon ma rejteget-e retket a letakart stand.
Retket retekkel és még több retekkel tudnék enni a nap 24 órájában. Diákkorunkban, kedvenc kávézónkban egy néni piros, friss retkeket árult minden tavasszal. Alig jött be az ajtón, nekem már beindult a nyálelválasztásom. Volt, aki egy csokor hóvirágot vett, én meg egy csokor retket.
A retek az egyik legértékesebb téli zöldségünk, ilyenkor a piacon háromfélét lehet kapni: piros, hónapos retket, fehér, hosszú jégcsapretket és fekete színű, kerek téli fajtát. Elősegítik az emésztést és a veseműködést, mustárolaj tartalmuknál fogva erősítik az immunrendszert, megelőzik az epekövek képződését, salaktalanítják a szervezetet. Leginkább a fekete retekre jellemző, hogy gyógyítja a krónikus köhögést és a bronchitist. Ha köhögés ellen fogyasztjuk, vájjuk ki a belsejét egy kanállal, és rakjunk bele mézet. Hagyjuk állni egy ideig, majd kúraszerűen, naponta 4-5 kanállal együnk belőle.
Májzsírosodás ellen legjobb gyógyszer a fekete retek, és abból is a reteklé-kúra alkalmazása, legalább hat héten keresztül. Minden epeműködési rendellenességet gyógyíthatunk vele, még az epegyulladást is. Ezenkívül a reteklé sokféle gyógyító hatással rendelkezik, többek között stabilizálja a vérnyomást, megelőzi és gyógyítja a bőrbetegségeket, az ízületi gyulladást, és daganatellenes hatása is ismert. Nagyon sokféleképpen fogyaszthatjuk a retket, mégis az egyik legfinomabb receptet a szentgyörgyi piacon hallottam: reszeljük le a fehér vagy a fekete retket, sózzuk meg, öntsünk rá egy csepp olívaolajat – de anélkül is tökéletes íze lesz –, és keverjük össze savanyú tejjel vagy joghurttal.

2011. január 22., szombat

Készítsünk borvíztérképet

A kép illusztráció: homoródi borvíz
Arra gondoltam/tunk, hogy a már meglévő nyomtatott borvíztérképet bővítsük egy internetes, bárki számára hozzáférhető google térképpel. Adatokkal, fényképekkel, élménybeszámolókkal, legendákkal, keletkezési történetekkel stb. Elkezdődtek az első lépések, ha bárkinek, bármilyen infója van Hargita és Kovászna megyei borvízforráskoról, pontos - általa ismert- névvel és körülbelüli vagy pontos megtalálhatósággal, akár fénykép kísértében küldje, linkelje, értesítsen, írjon, szóljon. Személyes élményeket, fényképeket is várunk.

Programváltozás

A fényképes beszámoló ezennel elmarad, végül csak egy kicsit nagyobb séta lett a városban. Lerohadt a kocsi megint. Így borvíz nélkül tértünk haza. A hóra nem panaszkodhatok, egyre nagyobb és kedvemre valóbb. Kezd megint szép tél lenni.

Havazi, zik, zik, zik

De jó, de jó, az éjszaka megint téllé vedlettünk. Most elmegyünk borvízért Kovásznára, és még Zabola is tervbe van véve, aztán jelentkezem havas, borvizes képekkel. Addig is lehet - üzenetekkel- bővíteni a borvíztérképet.

2011. január 21., péntek

Nem olyan szívderítő

Még havat kíván a természet
Valahol itt nyargalta a nyuszi
Vaddisznó vakond vagy hörcsög túrások. Nem tudtuk eldönteni.
Január vége van lassan, mindenütt nagy pelyhekben hull a hó, kivéve nálunk. Egy fikarcnyi hó sincs, sőt teljesen úgy viselkedik a természet, mintha Londonban laknák: köd és sár. Még délelőtt akad egy kis nap, de hamar felszívódik. Elmentünk sétálni a határba, sok készülődés után, de nem sok minden történik ilyenkor. Sár, sár és sár. Ritkán van ilyen, hogy nem sok szépet látok  a természetben, szinte sosem volt, de ma mégis egy ilyen nap volt. Kimentünk egy darabig, aztán megláttunk egy juhászkutyát és visszafordultunk. Annál is inkább, mert kedvenc virágos gumicsizmámmal, mikor épp egy pocsolyát próbálgattam-mértem-, éreztem, hogy szivárog befele. Akkor vettem észre, hogy a bal lábamnál a talpa szélén egy jó három centis hasadás van...Így tehát hazafele placcsogtunk. Közben láttunk egy nyuszit, ott húzott el előttünk. Kicsi volt és gyors.
… előbb vagy utóbb rájön az ember, hogy ő maga saját lelkének főkertésze, életének irányítója. Felfedezi a gondolkodás törvényszerűségeit magában, és egyre pontosabban megérti, hogyan alakítják gondolatai jellemét, körülményeit és sorsát." James Allam

2011. január 19., szerda

Soha nem eléééééég


Zöldségelvonási tüneteim vannak. Bármennyit, bármit- csak friss legye és zöld, vagy lehet színes is, pl.retek- bármekkora mennyiségben. A baj az, hogy tél derekán nem érem be egyfajta zöldséggel.

2011. január 17., hétfő

Mi legyen a karácsonyfával?

Vízkeresztig állítólag a leglustább angyal is visszaviszi a fát az erdőbe… De mi van akkor, ha már jóval túlléptük január hatodikát, és puszta érzelmi kötődésből az angyal még egy kicsit hagyja, hogy gyönyörködjünk a díszbe öltöztetett fában?
Most már fájó szívvel nyugtáztuk, következik az a hétvége, amikor lebontjuk a karácsonyfát, és visszaadjuk az anyatermészetnek. Gyerekkoromban mindig a negyedikről a lépcsőház ablakán dobtuk ki a fát – onnan közelebb volt a szemetes –, majd elráncigáltuk a többi lekókadt példányhoz. Aztán onnan, ki tudja hova, de elvitte őket az angyal.
Tavaly földlabdás fát kerestünk, úgy gondoltuk, hogy akkora a kert, hogy a kerítés melletti rész megbírja, ha nagyjából minden harmadik évben ültetünk egy fenyőt. Interneten találtunk is megvásárolható „élő” fenyőket, de akkora árat kértek értük, hogy mégis a hagyományos karácsonyfa mellett döntöttünk.
Itt csak akkor jön a probléma, ha elmúlik karácsony, és valamit kell kezdeni a lecsupaszított fával. A tömbházas példányok mindig a szemetes mellett végzik, aztán ki tudja hová kerülnek. A falusi vagy házközeli karácsonyfák kicsit szerencsésebb helyzetben vannak – mármint környezetbarátabb végük lesz. Ezeket vagy tüzelőnek hasznosíthatjuk – kiváló tűzindító és gerjesztő lesz a fenyőből, csak hamar leég, ezért kell pótolni tartósabb dió- vagy bükkfával.
Ha foglalkozunk a házkörüli hulladék komposztálásával, nyugodtan gazdagíthatjuk apróra vágott fenyőfa- darabkákkal is. Jó ötlet lehet az is, ha a tömbházas karácsonyfákat falusi ismerősökhöz szállítjuk, mintsem hogy a város szemetesei mellett éktelenkedjenek hetekig, a rajtuk felejtett szaloncukros papírokkal.http://www.hirmondo.ro/web/index.php/kornyezetunk/19265-legyen-karcsonyfval.html

Könnyfakasztó egészség

Nyáron, bevallom, elég sok keresetlen szóval illettük a kertünkben gyomnövényként ékeskedő, megszámlálhatatlan tormát. Irtottuk is rendesen, ahogy tudtuk, de sokszor – gondolom, a bőséges esőzésnek köszönhetően – mégsem bírtunk vele, és szinte terméseink fejére nőtt.
Most pedig visszasírjuk a nyári bőséges tormatermés zsenge példányait, amit egy mozdulattal le lehetne reszelni, és nem kellene kínlódnia kiszáradt, elfásodott, öreg, téli darabokkal. Szerintem nincs olyan háztartás, ahol a hagymavágás hoz hasonlóan, ne próbáltak volna ki minden lehetséges módszert arra, hogy a művelet ne váljon könnyfakasztóvá. Ismerősi körömben legalábbis már felmerült sok lehetséges módszer: próbálkoztak a „torma húsdarálóban, rajta nejlonzacskó”-módszerrel, de használtak reszelés közben búvárszemüveget is. A torma antibakteriális ha tását a benne található glikozidoknak köszön heti, a mustár olaj viszont fokozza a nyálkahártyák vérellátását, a kálium pedig serkenti a veseműködést. A reszelttormát vese- és húgyúti fertőzések, valamint bronchitis esetén is ajánlják, és a felső légutak hurutja esetén a torma és méz keveréke kiváló gyógyír lehet. A népi gyógyászatban a frissen reszelt tormát pakolásként is hatásosan alkalmazzák. A torma csípős illóolajának beléegzése tisztítja a légutakat, ezért sok helyen a tormát az egészség szimbólumának tartják. A reszelt torma az egyik legegészségesebb téli kincsünk, ha nem akarunk sírn i, beszerezhetjük elkészítve – 7 lejért egy üveggel – a piacról is. 

2011. január 15., szombat

Tavaszt loptunk a télbe

Úgy viselkedik az idő, mintha tavasz lenne, és nem január közepe. El van olvadva az összes hó, felengedett a föld, és kezdenek nőni a rügyek. Tele lett az udvar cinkékkel, szajkókkal, verebekkel. Nagyon sok madarunk van, de nagyjából ennyi fajt ismerek fel. elég hadi lábon állok a madarakkal. A mókusok is egyre élénkebben ugrálnak a kerítésen. Szóval, beindult  az élet. Én azért még reménykedek, hogy lesz egy hó az idén, hiszen nem tudtam kiélvezni, hemperegni, hógolyózni, hóembert készíteni, szánkózni.
Mindezek mellett, a nagy megenyhülés örömére, ma bepótoltuk az ősszel elmulasztott ganézást.Amennyire tudtuk ketten, talicska, lapát és gereblye, segítségével. Aztán a tavaszi szántással, majd beleforgatódik a földbe, és ha ez sem lesz elég, akkor bizony egy kevés műtrágyához is folyamodunk. Addig, még utána olvasok, hogy, mivel lehet élénkíteni a kertet. Egyelőre megtettük az első lépéseket, és várjuk az áldásos hótakarót.
Hm, vajon ilyen lesz?
Ebédre elkészítettük életünk első lasagne-ját. Kíváncsi vagyok, milyen lesz. Egyelőre, úgy hallom, hogy erősen nagy munkában van a lerben. Úgy gondolom, hogy jót fog tenni a ledolgozott reggeli két  szelet kenyérkének.

2011. január 10., hétfő

Petrezselyem, télen is

Régebb a petrezselyem is egyike volt azoknak a zöldségeknek, amiket hajkurásztam körbe a tányérban, hogy ne kelljen megennem semmilyen körülmények között, ma meg már képes vagyok a friss petrezselyemzöldet magára nyersen nemcsak, hogy rágcsálni, hanem enni egész nap. Kevés levest tudok elképzelni a végén hozzáadott, friss petrezselyemzöld nélkül.
Mivel egy rövid ideje szinte petrezselyem- imádatban élek, beszereztem és kipróbáltam a lehető legtöbb formában. Fagyasztottam több zacskónyit, nyáron mindig van egy nagyobb csokor a konyhaasztalon, hogy kéznél legyen, csak úgy, rágcsálni. Egyszer próbálkoztam szárított, bolti változatával is, de aligha volt köze ízileg a petrezselyemhez. Ilyenkor télen legkézenfekvőbb – a fagyasztáson kívül – beszerezni petrezselyem-zöld magot, és kisebb cserepekbe szórni. Az ablakpárkányon nevelt fodros levelű petrezselyemnek nem csak íze és aromája kiváló, díszítésként sem utolsó látvány. Kerti petrezselyemnek leginkább sima levelű vagy olasz faját szoktak ültetni, melynek erőteljesebb az íze. Ha már nyár elején szeretnénk friss, zöld, saját kerti petrezselymet szüretelni, akkor ajánlatos március elején elvetni a magokat. Az ablakpárkányon neveltek közül inkább a fodros fajta divatosabb: apró leveleiből kifolyólag nem olyan helyigényes, és érdekesebb, kihívóbb látványt nyújt.
A szárított petrezselyemzöldből készült tea nagyon jó hólyagbántalmakra, gyomorpanaszokra és nem utolsó sorban tisztítja a vesét is. Frissen összevágva mézzel keverve készíthetünk belőle gyulladt, zsíros bőrre arcpakolást.
A friss petrezselyemzöld téli egészségünk egyik őre lehet: nagyon sok C- és E-vitamint, karotint és ásványi sót tartalmaz. Jelentősnek tartják gyomorerősítő, vesetisztító és étvágygerjesztő hatását is.
Üdítő, kellemes és friss íze van, de csak a főzés végén adjuk hozzá az ételhez. Párosítható kakukkfűvel és babérlevéllel. Levesek, főzelékek nélkülözhetetlen fűszere. Öntetekhez, mártásokhoz, szendvicsekhez, sült és párolt húsokhoz, halételekhez, tojásételekhez is ajánlott, valamint elnyomja bizonyos ételek kellemetlen szagát.http://www.hirmondo.ro/web/index.php/aktualis/18951-Krnyezetnk-Petrezselyem-tlen.html

Újabban már csak újságban írok:)

Egy ideje szemezünk egymással, én meg a gyömbér. Úgy látszik, egy kapcsolatban mégis számít a kinézet: a gyömbér förtelmesen csúnya, és egyáltalán nem bizalomgerjesztő. Első, sőt sokadik látásra sem az jut eszébe az embernek róla, hogy biztosan nagyon finom, és haza kellene vinni. Annyit hallottam, olvastam róla különböző főzős és egészségmegőrző rovatokban, mígnem már kezdtem úgy gondolni, hogy annyira csúnya, hogy az már szép. Azóta bolondulok érte.
A gyömbérport próbálgattuk ételekben – leginkább édes-savanyú kínai mártásba –, de valahogy nem győzött meg, sőt egyáltalán nem akartam hallani róla, hogy valamibe is ezután egy csipetnyi gyömbért is tegyünk. Most, hogy nagyjából minden zöldségrészlegen és a piacon is hozzá lehet jutni a friss gyömbérgyökérhez, nem érdemes a szárítottal próbálkozni. Ég és föld a különbség egy tasakba zárt, aszalódott por és egy frissen felvágott, lédús, pikáns, bódító aroma között.
A gyömbér nem csak engem, hanem a világot is meghódította: már az ókori indiaiak emésztés-serkentőként és főzésre használták. Vallásos ünnepek előtt, hogy hagymaszagú leheletükkel ne sértsék meg isteneiket, gyömbért rágcsáltak, így leheletük édes, az istenek számára elfogadhatóbb lett.
A görögök emésztés-elősegítőként ették, majd később, a gyömbérkenyér őseként, rájöttek, hogy nem is olyan rossz a kenyérbe gyömbérdarabkákat dugdosni. A kínai tengerészek tengeribetegség ellen rágták, az olaszok szerint pedig fokozza a szexuális képességet. Nálunk is a legkiválóbb hányinger elleni kapszula gyömbér alapanyagú, görcsoldó, szélhajtó tulajdonságainak köszönhetően valószínűleg közvetlen hatása van a bélrendszerre. A növény hatása gyökerének illóolajában rejlik, ami gyulladáscsökkentő hatású, így ki lehet használni megfázás és höröghurut esetén is. Kiváló az emésztési zavarok enyhítésére, enyhe gyomorrontásnál, puffadásnál, de émelygésnél, hányingernél is segítségünkre lehet a gyömbér. Jó emésztésserkentő és étvágyjavító hatású. Egyes hagyományok szerint a gyömbér javítja a memóriát. Utazási betegségeket, rossz emésztéssel kapcsolatos tüneteket is gyógyítanak vele.
Növeli az immunrendszer ellenálló képességét, ha meg vagyunk hűlve vagy csak átfáztunk a téli hidegben, gyorsan készítsünk egy mézes gyömbérteát. Egy körülbelül hüvelyknyi gyömbérdarabot reszeljünk apróra, és főzzük egy liter vízben 20 percet. A végén szórjunk bele fahéjat, fedjük le, és hagyjuk állni, míg a lakást be nem tölti a gyömbér különleges illata. Utána mézzel és semmiképp ne cukorral ízesítsük: a méz még harmonikusabbá teszi a csúnya gyömbér finom aromáját.

2011. január 7., péntek

Hagymaleves

Ez a kép a stockholmi Skanzenben készült, kb. 2008 októberében.
Régebb a főtt hagymával nagyon rossz viszonyban voltam: nem ettem meg, ha ki lehetett halászni. Tegnap életem egyik legfinomabb levesét főztem. Hagymalevest eddig is készítettem, de ez most valami jobb lett. Több recept variációjából és a fantáziám szüleményéből készült. Öt nagyobb darab krumplit meghámoztam és leveskockás vízben addig főztem, míg nem teljese szét nem főtt.  Közben egy másik lábosban négy-öt darab nagyobb hagymát, egy csepp olíva olajon megpirítok, sózom, borsozom, majd felengedem kevés vízzel. Mikor jól szétfőtt botturmix-szal pépesítem. Áldásos dolog ez a mixer. Utána hozzáadom a szétfőtt és szintén pépesített krumplit, egy nagy kanál tejfolt és egy csipetnyi apróra vágott friss ecetes tárkonyt. Tálaláskor jól felforrósítjuk és sok-sok reszelt sajtot póré hagyma zöldjét szórjuk rá. Vagy ha nincs, megteszi a rendes apróra vágott hagyma is. A mai ebédet megspékeltem egy kis olíván pirított napraforgómaggal is. Szóval kellenek az ilyen dolgok az embernek. Ezek azok az ételek, amik az evésen túl is élvezetet nyújtanak.

2011. január 4., kedd

Fűszerek az ablakpárkányról 1. Friss bazsalikom egész évben

Kétségbe voltam esve, hogy mi lesz, ha jön a tél, és nem lesznek friss fűszereim. Egyetlen megoldást láttam, a konyhaablak alá gyorsan méretes párkányt szereltettem, és megpakoltam házilag nevelgetett fűszernövényekkel, így egész évben élvezhetem az utánozhatatlan aromákat.
Nyáron jó sok bazsalikomot ültettem a kertbe, mert a friss paradicsomleves elképzelhetetlen az eredetileg Ázsiából származó s most már olaszos konyhát idéző fűszernövény nélkül. Hogy biztosan ne maradjak friss bazsalikom nélkül, beszereztem egy mini bonszájra emlékeztető görög törpebazsalikomot, és egy közönségesebb kerti bazsalikomtövet is cserépbe tettem. A szárított bazsalikom messze elmarad a frissen, utolsó percben kézzel az ételhez aprított zöld levélkéktől. Az illóolajak megbolondítására már csak pár csepp citromot és fokhagymát kell használjunk.
Kellemes fűszere a friss salátáknak, paradicsomos ételekhez, tésztákhoz, paszulyhoz, valamint gombához is használhatjuk. A jellegzetes olasz pesto nevű pikáns szósz fő alkotóeleme, a mediterrán konyha közkedvelt alapanyaga. Nagyon népszerű Vietnámban és Thaiföldön is. Élénkzöld levele díszítésre is alkalmas, jól illik fokhagymához, citromhoz, kakukkfűhöz. Bárány, hal, szárnyas ízesítéséhez kitűnő. Nyáron semmiképp ne mulasszuk el a hidegen tálalt, frissen turmixolt, fokhagymás, bazsalikomos paradicsomleves kipróbálását.
Évszaktól függetlenül a bazsalikom bármikor kéznél lehet, tartása nem igényes: tartsuk szobahőmérsékleten, és figyeljünk oda, hogy legalább kétnaponta öntözzük. Ha elfelejtenénk az öntözést, azonnal jelzi gyorsan lekókadó leveleivel, amelyek az első vízcseppek hatására mintha újra mosolyognának. A bazsalikomtea jó idegerősítő, csökkenti a magas vérnyomást, és megvéd a stresszes állapot kialakulásától.

Együk magunkat szerencséssé

Az újév, még ha titokban is, de ismerjük be, tele van kimondott és kimondatlan ígéretekkel, kívánságokkal. Több évszázada az embe - rek nagy része bármit megtesz azért, hogy vagyonát gyarapítsa. Ezért született a lencse vagyon- és termékenységvarázsló hatalmáról szóló mágikushatás-magyarázat is.
Szilveszter előtt tele voltak az üzletek lencsével: mérettől, színtől, minőségtől és származási helytől függően az áruk is eléggé változó volt. Az olcsóbb termék valószínűleg abban különbözik a drágábbtól, hogy az előbbi nincs gyárilag kellőképp megtisztítva, ezért találkozhatunk egy-két kocsánydarabkával. Ízbeli különbséget azonban nem fedeztünk fel a nálunk forgalomban levő termékek között.
A hiedelem tehát úgy tartja, hogy a január elsején elfogyasztott lencse szaporaságot, termékenységet és sok pénzt, anyagi jólétet hoz. Nem sokan felejtik el, hogy az év első napján elkészített és megevett lencse egész évre gazdagságot hoz. A termékenységhez olyannyira köze van, hogy még afrodiziákumként is használták. A lencse tápértékben igen gazdag, 100 gramm 336 kalóriát tartalmaz, fehérjetartalma 24 százalék körüli, és 50– 60 grammot tesz ki a szénhidráttartalma. De nem kell megijedni, mert a lencse lassan felszívódó szénhidrátforrás. Rengeteg vitamint és ásványi anyagot rejt magában, ezért ajánlott legalább egyszer egy héten elkészíteni leves vagy főzelék formájában, akár egyszerűen megpárolva, köretként is.
A különböző színű lencsefajták – ha be tudjuk szerezni – más és más ételek készítésére alkalmasak. A francia zöld lencse valójában szürke, enyhén borsos ízű, leginkább levesnek és salátának jó elkészíteni. A fekete lencse kis méreténél fogva igen gyorsan megfő, fehér húsok mellé ízletes köret, csirkehús és halételek különleges kísérője. A sárga lencse enyhén édeskés, dió ízű, kínai és indiai ételekben fordul elő, általában köretként. Főzés előtt néhány órára áztassuk be. A vörös lencse apró szemű és gyorsan fő, mi több, inkább szétfő, ezért eleve inkább pürés állagú ételek készítésére használjuk. Főzéskor a színe kifakul, ami a lencsetudományban járatlan háziasszonyoknak csalódást okozhat. Nálunk leginkább a zöldes és barnás lencse ismeretes, az előbbi kissé borsos íze miatt, vigyázzunk, ne ízesítsük túl csípőssé újévi főzelékünket. http://www.hirmondo.ro/web/index.php/aktualis/18680-Krnyezetnk-Egyk-magunkat-szerencsss.html

2011. január 2., vasárnap

Karácsony utó



Azt álmodtam

hogy a gyermekek a könyvtárban mind Georghe Cosbuc egy hosszú című művét kereseték. Mind csodálkoztam, hogy mi lehet az, s hát kiderült, hogy az egy ceruza:) Egy olyan igazi ceruza, amivel a leírt rossz dolgokat ki lehet törölni:) Néztem, hogy milyen hülyeségek vannak. Aztán rájöttem, hogy én arra fogom azt használni, ha lehet, hogy a történendő és gondolt rossz dolgokat semmisítem meg. Megfogtam a ceruzát és egy az egyben ki tudtam törölni. (Ez a ceruza valami akarat féle volt). Miket álmodik az ember, így az új évben.
Különben nagyon borús és álmos idő van. Máffinnak sem akaródzott ma kimenni a házból nagyon, édesen szunyál az ágyunkban. Úgy látszik valamicskét kezd megnyugodni a nagy petárdázások után. 

2011. január 1., szombat

2011

Állítólag új év van, bár én semmi különbséget nem érzek, azt leszámítva, hogy elég nehéz még leírni az új évszámot. A nagy fogadalmakat megelőzendő, csak annyit ígérhetek, hogy remélek és hiszek benne, hogy a ma elfogyasztott, nagyon finomra sikeredett lencsefőzelék- köszi Timi- összes babonája szerencsét hoz:) Délelőtt sétálni voltunk a határban és találtam egy fél patkót és egy tíz banist. Kezdésnek ez sem elhanyagolandó:)