– A kerti járdákat ne sóval szórjuk le a fagyás ellen, hanem inkább a kályhából megmaradt hamuval, homokkal, fűrészporral jégmentesítsük. A só méregként hat a növényekre, nem tudják felvenni a szükséges tápanyagot, és elpusztulnak.
– Kint tartott háziállatainkat legalább naponta kétszer langyosabb vízzel itassuk meg, és adjunk energiában gazdag meleg ételt is nekik. A kutya házát terítsük le a nagy hidegben, főleg a bejáratnál, hogy jobban szigetelve legyen. Sétáltassuk gyakrabban, ha nagy a hideg.
– Ha kicsit felenged az idő, nekifoghatunk metszeni gyümölcsfáinkat, díszbokrainkat. Távolítsuk el ágaikról a fagyott hóréteget. – Ha elegünk van a télből, vigyünk be vázába aranyeső ágat, legtöbb két hét alatt napsárga virágaival aranyozza be januári napjainkat.
– A pincébe lerakott zöldségeinket válogassuk át, dobjuk ki a meghibásodott darabokat, vagy ha nem fedi teljesen a homok, takarjuk vissza őket. A jó pince még épen kell tartsa januárban az almát is, de ha egy-kettő rothadásnak indult, akkor sajnos, hamar erjeszti a többit is.
– Bár a cinkék és rigók egyik kedvence a hó alól előbukkanó, tavalyról megmaradt gyümölcs, a gyümölcsfákról távolítsuk el az esetleg még ottmaradt darabokat, mert hozzájárulnak egyes kórokozó gombák átteleléséhez.
– A szobában tartott növények számára a tél a legkritikusabb időszak. Egy szobaablakban tartott dísznövény például – a lakás 22 °C átlagos hőmérsékletét figyelembe véve – hőmérsékleti szempontból kora nyári időszakban érezheti magát. Viszont fény szempontjából telet érzékel: kint rövidebbek a nappalok, hosszúak az éjszakák, kevesebb a fény, aminek bejutását még az ablak üvege is csökkenti. Ebből következnek a növekedési zavarok, aminek folytán legyengülő növényeink sokkal kevésbé lesznek ellenállók a betegségekkel szemben. Téli növényeink soha nem lesznek olyan szépek, mint nyáron, próbáljuk meg nekik legalább a minimumot biztosítani: öntözzük, amennyit igényelnek, és tegyük napos, de ne hűvös helyre. Tavasszal újraélednek, és meghálálják téli gondoskodásunkat.